Biztosítás elektromos autóra: kötelező és casco
- gépjármű biztosítás
- elektromos autó
A környezettudatosság hazánkban is egyre nagyobb szerepet kap a mindennapi életben, melyet az is mutat, hogy évről évre növekszik a forgalomban lévő elektromos autók száma. Az elektromos autók népszerűsítéséhez az állam is hozzájárult a közvetlen támogatással, valamint az ingyenes parkolással, azonban nem minden költségen lehet vagy érdemes faragni.
Kötelező biztosítás
A biztosítók nem kötelesek kedvezményt nyújtani az elektromos autókra, de itt is nagy eltérések lehetnek az egyes biztosítók között. Új autó esetén, B5 bónuszbesorolással például a kedvelt Nissan Leaf éves KGFB-je 42.000 és 110.000 Ft között van*. A kötelező biztosítás autótípustól függetlenül ugyanazt a szolgáltatást hivatott nyújtani, de az egyes biztosítók üzletpolitikája más és más, ezért érdemes a biztosítási évfordulókor mindig újrakalkulálni, hiszen lehet, hogy más társaságnál olcsóbban is meg lehet kötni.
Casco biztosítás
A casco biztosításoknál már más a helyzet, hiszen ennek célja, hogy az önhibából okozott kárt megtérítse, vagyis a saját autó javíttatási költségeit. Márpedig egy elektromos autó javítási költségei jóval magasabbak lehetnek, mint a hagyományos belső égésű motoros járműveké. Nem csak az alkatrész drága (és olykor nehezen beszerezhető), de egyelőre kevés az elektromos járművekre szakosodott szerviz, így a munkadíjak is magasabbak. Míg a hagyományos autóknál egy kisebb koccanás százezres tételt jelenthet, addig az elektromos autóknál ez inkább a milliós felé hajlik.
A már említett újonnan vásárolt Nissan Leaf esetén a teljeskörű casco éves díja 260-600.000 Ft* között mozog.
A biztosítók azt is figyelembe veszik, hogy az adott modell hivatalos javítása megoldható-e Magyarországon, és ha nem, akkor vagy nem adnak casco ajánlatot vagy csak külön elbírálás alapján. A TESLA is sokáig ebbe a kategóriába tartozott, mivel a legközelebbi márkaszerviz Bécsben volt, de mára itthon is elérhető hivatalos javítás.
Vásárlás előtt érdemes meggyőződni arról, hogy lehet-e casco biztosítást kötni az adott típusra, illetve a későbbiekben betartani a gyári előírásokat, hiszen ezek kihatással lehetnek a casco biztosításra is.
Érdemes tanulmányozni a biztosítási feltételeket is, ugyanis egyes biztosítóknál a töltőkészülékben bekövetkezett kárt nem fedezi a casco és lopás esetén egy töltőkábel pótlása 100-200.000 Ft körül van.
Gépjárműbiztosítás kalkulátorunkban elektromos autóra is megnézheti a kötelező és casco biztosítási ajánlatokat, valamint online meg is kötheti biztosítását:
*Az említett kalkuláció csupán szemléltetésképp szolgál, a gépjárműbiztosítások díját számos tényező befolyásolhatja.
Legfrissebbek
Az autó átírása kiskorú nevére speciális esetekben, például jogosítvány megszerzése vagy öröklés során lehetséges, de szigorú szabályokhoz kötött, és a törvényes képviselő, illetve a gyámhatóság bevonása is szükséges lehet.
Aki városban él, az valószínűleg egyre több e-rollert, segwayt vagy elektromos egykerekűt lát az utcákon. Ezek a mikromobilitási eszközök idáig nem estek a meglévő közlekedési és biztosítási szabályozások alá, de 2024. július 16-tól kezdve egy részükre kötelező biztosítást kell kötni.
Bizonyos járműtípusoknál nem is olyan egyértelmű, hogy kell-e kötelező biztosítást kötni rájuk vagy sem, valamint a kárrendezésnél is lehetnek meglepetések.